CZ SK HU

Očekávaná novinka mezi gravely Lapierre

Gravelová kola, nebo také štěrkolety či gravel bikes, jsou specifickým typem kol, velmi oblíbeným v široké cyklistické společnosti. Pro někoho je to kolo do nevlídného počasí, na dojíždění do práce anebo ho využívá k cestování po zpevněných i nezpevněných cestách napříč kontinenty. Možná jste o gravelech už také slyšeli, ale víte, jak je poznáte a čím jsou tak unikátní? Pojďme se na ně podívat blíže.

 

Jak takové gravel kolo vypadá?

Gravel bike byste si mohli lehce splést se silničním kolem. Avšak od silničních kol se gravel biky odlišují hned několika maličkostmi (viz seznam níže). Obecně mají komfortnější geometrii a jsou odolnější pro jízdu v těch nejnáročnějších podmínkách. Z pravidla jsou vybaveny plášti s hrubším vzorkem a kotoučovými brzdami pro lepší brzdný účinek, když například vezete větší náklad. Dále třeba bytelnější výplety nebo lehké hliníkové komponenty, které mají delší životnost a vydrží hrubší zacházení. V průměru se jejich váhy pohybují kolem 8 – 10 kg.

 

Gravel biky jsou v podstatě kompromisem mezi silničním a horským kolem. Jsou rychlejší a dravější než mtb kola, ale pomalejší než silniční, za to zvládnou i náročnější terén. Ne nadarmo se jim říká šterkolety. V pohodě s nimi zvládnete krkolomné polní cesty, louky i klikaté lesní pěšinky mezi stromy.

 

V čem se gravel kola liší od silničních:

  • výrazně širší pláště
  • širší přední i zadní vidlice (právě kvůli plášťům)
  • pohodlná geometrie (komfort horského kola, dravost a vzhled silnice)
  • přední vidlice je více položená
  • ergonomicky tvarovaná řídítka pro příjemnější úchyt
  • vyšší hlavová trubka
  • kratší rám pro pohodlnější posed
  • mechanické nebo hydraulické kotoučové brzdy
  • velké množství úchytů pro nejrůznější nosiče a blatníky
  • jsou celkově robustnější a pevnější pro vyšší odolnost v náročných podmínkách.

 

Pro koho jsou gravelová kola vhodná?

Gravel biky nejsou pro každého. Někdo si je pořizuje pro splnění svých cestovatelských snů a plánů, jiní jako dopravní prostředek do práce, nebo pro jízdu městem i mimo něj, pro někoho jsou alternativou silničních kol, se kterou se nemusí bát vlítnout i do terénu. Záleží na vás, jaké pro ně najdete využití.

 

Novinka Lapierre - gravel kolo Crosshill 500

Ani Lapierre není výjimkou a má ve své stáji univerzální koně v podobě gravel kola. Novinkou pro letošní rok je vyšperkovaný Lapierre Crosshill 500 s ultralehkým rámem z patentované slitiny hliníku Supreme 5. Karbonová vidlice dodává lepší jízdní vlastnosti díky nižší váze a vysoké tuhosti při záběru do pedálu. Pohon Sram Rival 1x11 řadí spolehlivě i v blátě a mokru a je jednoduchý na ovládání. O brzdnou sílu se starají hydraulické kotoučové brzdy Sram. Váha tohoto oranžového krasavce je úctyhodných 9,5 kg.

 

 

klikni pro velký obrázek