CZ SK HU

Rozhovor s Adrienem Daillym z týmu Lapierre Zipp Collective

Adrien Dailly, francouzský jezdec týmu Lapierre Zipp Collective, je legendou Enduro závodů. Svědčí o tom i fakt, že si letos ve Francii dojel pro zlato na Mistrovství světa v Enduro. S Adrienem jsme si popovídali o cyklistice, tréninku a taky o tom jak se sám snaží snižovat vlastní ekologickou stopu.

Adriene závodíš za tým Lapierre Zipp Collective. Jak bys popsal atmosféru v týmu?

V týmu panuje opravdu pohodová atmosféra, vzájemně se známe, jsme jako rodina. 

Lapierre zipp collective

Co bylo nejtěžší na tom, že jsi v minulé sezoně tak dlouho nezávodil?

Závodění je součástí mého života, potřebuju ho, ale nejtěžší byly právě chybějící cíle. Závody se rušily a odkládaly téměř každý týden. Nevěděli jsme, jestli budeme závodit, takže jsme neměli cíle, ke kterým bychom se mohli upínat, a bylo těžké najít motivaci. Opravdu mi chyběl důvod ráno vstát a trénovat. 

Co jsi dělal, když jsi měl kvůli neustálému posouvání závodů čas navíc? 

V létě jsem si opravdu užíval, že jsem doma a vidím se s kamarády, protože v létě se s nimi obvykle nevídám. Hodně času jsem strávil v bikeparku a také na horách.

AdrienAdrien

Kde na světě jezdíš nejraději?

Z toho, co jsem zatím prozkoumal, se mi moc líbí Molini (Itálie) a Samoens (Francie), ale pořádně jsem projel i Britskou Kolumbii... a pořád je co objevovat...

Jak bys porovnal závody v Evropě s těmi v Severní Americe? Hraje roli nadmořská výška?

Závodění ve vysoké nadmořské výšce mi opravdu nejde, takže když se závodí ve výškách, jako například v Aspenu, mám pocit, že nejsem tak silný jako v Evropě v nízké nadmořské výšce. Myslím, že tvar hor v Evropě je většinou strmější a v Severní Americe rovinatější. Mám raději, když strmější a techničtější terén.

Jaká je tvoje oblíbená snídaně před celodenním tréninkem?

Snažím se dělat si slané snídaně na závody, nebo když se chystám na větší ježdění ten den. Něco s rýží, avokádem, fazolkami, vejcem. Sladké jím po zbytek času.

Jakým dalším formám tréninku se věnuješ? Například silniční cyklistice? Jaký trénink mimo kolo se ti zdál nejúčinnější?

Silniční kolo mě začíná fakt bavit, což v minulosti opravdu neplatilo. Teď mám rád všechny druhy kol ROAD, BMX, MTB. Posilovna a běh jsou dva hlavní sporty, které obvykle dělám mimo kolo. Po celou dobu zranění jsem hodně běhal. Začalo se mi to líbit a cítím, že je to dobrý doplněk.

Jaký byl tvůj návrat po zranění lokte? Jak probíhala tvoje rekonvalescence? 

Nebylo to snadné! Hodně jsem běhal a jezdil traily. Závodil jsem na všech místních závodech. Dvakrát jsem si poranil i kotník, takže teď závodím jen závody ve vertikálním stoupání. Hodně jsem trénoval na horském kole na silnici, což není taková zábava. A taky jsem posiloval, hlavně nohy a celou pravou stranu (to pomáhá udržet svaly na zraněné straně).

AdrienAdrien

Jak se během tvojí kariéry změnil tvůj přístup k závodění? Došlo k nějakým výrazným změnám zejména v mentálním přístupu k závodění?

Myslím, že jsem svůj mentální přístup změnil po sezóně 2019. Nebyl jsem dostatečně silný, a tak jsem trochu více tlačil na své tělo zejména při tréninku.

Trénuješ i s Nicolasem Vouillozem. Jezdíte někdy tzv. hlava na hlavě?

Ano, docela často! Nico je vždycky plný motivace jezdit, jít testovat nějaké nové věci a snažit se trénovat skoro jako profesionální sportovec! Je opravdu působivé, jak si udržuje motivaci jezdit co nejrychleji. Vrátil se k závodění s E-EWS, takže je to pro něj nová motivace a výzva a zdá se, že je opravdu šťastný.

Slyšeli jsme, že udržitelnost (ekologie) je pre tebe důležitá. Můžeš vysvětlit proč a co je podle tebe první věc, kterou můžeme udělat pro snížení našeho dopadu na životní prostředí?

Nejsem ten nejlepší, kdo by mohl dávat rady, protože neustále cestuju po světě, abych mohl jezdit na závody na kolech (což není ta nejzásadnější věc vůbec). Snažím se to vyvážit jednou nebo dvěma věcmi, například nekupovat žádné maso. Snažím se kupovat biopotraviny, když to jde, a potraviny, které nepocházejí z druhé části světa. Snažím se recyklovat odpad, oblečení a části kol. Všechny pneumatiky, které už nepoužívám, dávám do sběru.

Převzato: https://www.sram.com/en/life/stories/mountain-time

 

Adriena můžete sledovat na

Instagram: Adrien Dailly

Facebook: Adrien Dailly

 

Úspěchy Adriena

1 místo Mistrovství světa v Enduro ve Francii 2021

1. místo Enduro World Series 2019

Mistr světa v Enduro, Trophy of Nations 2019

2. místo Enduro World Series 2016, 2017, 2018

4. místo Enduro World Series 2015

 


Lapierre Zip Collective

Spojením týmů Lapierre a Enduro Collective vznikl v roce 2020 tým Lapierre Zipp Collective. Vývoj nového modelu Spicy v roce 2019 jim díky spolupráci s Nicolasem Vouillozem umožnil znovu závodit v segmentu enduro s vysoce výkonným modelem se zcela novým designem. Hlavními hodnotami týmu je výkonnost a touha vítězit v mezinárodních soutěžích. Stačilo najít správnou synergii a vytvořit Dream Team s jezdci, kteří sdílí týmové hodnoty a ambice. K Adrienu Daillymu a Chloé Gallean se na rok 2021 připojili Isabeau Courdurier, celková vítězka EWS 2019, a Lisandru Bertini a vytvořili tak velmi rychlý a mladý tým.

 

klikni pro velký obrázek